Jeszcze przed wydrukowaniem pracy dyplomowej powinniśmy zorientować się, jakie oczekiwania względem niej ma dana uczelnia. Okazuje się, że bardzo często są one dość nietypowe, jeszcze przed wydrukiem dobrze jest więc upewnić się, czy ma być on jedno-, czy też dwustronny, czy praca ma być oddana w miękkiej, czy też w twardej oprawie i ile egzemplarzy powinniśmy przygotować.
Nie zaszkodzi także, jeśli z wyprzedzeniem zorientujemy się, jaki rodzaj wydruku dla każdego egzemplarza wchodzi w grę.
Przygotowanie pracy – wersja jednostronna
Gdy praca ma być drukowana jednostronnie, w pierwszej kolejności należy pamiętać o wymogach, jakie stawia nam uczelnia. Nie można też zapominać o tym, że lewy margines powinien wynosić przynajmniej 2,5 milimetra. Ważna jest także numeracja. Ta musi znajdować się na dole, po prawej stronie lub na środku kartki.
Przygotowanie pracy – wersja dwustronna
Również w tym przypadku kluczowe znaczenie powinny mieć wymogi ustalone przez uczelnię. Nie można jednak zapominać również o konieczności wprowadzenia marginesów lustrzanych oraz o numeracji zewnętrznej. Jeśli marginesy lustrzane z jakiegoś powodu nie wchodzą w grę, wskazane jest zachowanie marginesów identycznych po obu stronach kartki. Nie można też zapominać o tym, że w takim przypadku już po stronie tytułowej zwyczajowo jedną ze stron pozostawia się pustą, a dopiero na kolejnej mogą znaleźć się podziękowania lub spis treści.
Jak dobrze zapisać plik?
Bez względu na to, czy nasza praca powstawała na jednym, czy też na kilku komputerach, musimy liczyć się z tym, że plik nie zawsze wyświetla się prawidłowo. Czasem zmiany dokonują się nawet w obrębie tego samego programu i wynikają z tego, że raz korzystamy z jego starszej, a raz z nowszej wersji. Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, aby uniknąć ewentualnych problemów, najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym wydaje się przy tym zapisanie pliku w formacie PDF. Tylko wtedy można mieć pewność, że sam dokument zostanie wydrukowany we właściwy sposób. Poprawność pliku dobrze jest sprawdzić jeszcze przed odwiedzeniem punktu, w którym praca będzie drukowana. Bardzo często panuje tam spory ruch i dokonywanie poprawek nie jest już możliwe.
Jak zamienić plik na PDF?
Zamiana pliku na PDF nie zawsze jest tak samo prosta. Wiele zależy przy tym od tego, z jakiego programu korzystaliśmy wcześniej. Jeśli był to Microsoft Word należy wybrać zakładkę plik, potem zaś skorzystać z funkcji „zapisz jako”. Jedyny wysiłek dotyczy wyboru rozszerzania, z listy dostępnych należy więc wybrać PDF albo XPS. Jeśli korzystamy z Writera z pakietu OpenOffice.org, z zakładki „plik” należy wybrać polecenie „Eksportuj jako PDF”. W tym przypadku nie ma konieczności zmieniania innych parametrów. Jeśli żadna z powyższych rad nie okazała się skuteczna, zawsze można skorzystać z jednego z wielu programów przeznaczonych właśnie do zapisu plików do formatu PDF. Najlepszy wydaje się w tym kontekście program PDF Creator, który jest nie tylko skuteczny, ale również darmowy.