Bindowanie dokumentów pozwala utrzymać porządek i estetykę, ale także chroni papier przed blaknięciem i zniszczeniem. Dlatego usługa ta staje się coraz popularniejsza i lepiej dostępna. Co warto wiedzieć o bindowaniu? Czy to dobra alternatywa dla segregatorów?
Bindowanie - co to znaczy?
To specyficzna technologia łączenia luźnych kartek w jeden, spójny i estetyczny dokument. Kluczową rolę odgrywa tutaj binda, czyli grzbiet. Cały proces przebiega z użyciem specjalnego urządzenia, zwanego bindownicą. Najczęściej w ten sposób spina się wydrukowane instrukcje obsługi, menu, cenniki, oferty handlowe, plany pracy czy projekty architektoniczne. To także popularny sposób oprawy prac dyplomowych na uczelniach. Bindowanie sprzyja estetyce przechowywanych dokumentów oraz porządkowi na półkach w znacznie większym stopniu, niż segregatory. Istnieje kilka sposobów bindowania, które różnią się od siebie efektem końcowym oraz zastosowanymi materiałami.
Sposoby bindowania dokumentów
Wśród szczególnie popularnych technik bindowania kartek można wymienić zakładanie plastikowego lub drucianego grzebienia, a coraz częściej także termobindowanie. Bardzo dobrze prezentuje się efekt bindowania systemami kanałowymi. To nowoczesna technika pozwalająca scalić do 300 luźnych kartek za pomocą metalowego kanału. Uzupełnienie stanowi twarda okładka, tworząca elegancki, wręcz introligatorski efekt. Zbindowany dokument posiada przednią i tylną okładkę. Grzbiet powinien być dobrany wielkością do grubości gotowego pliku. Wiele drukarni oferuje okładki niepołączone z grzbietami, co daje więcej możliwości.
Bindowanie tradycyjne
Najpopularniejszy sposób bindowania - polega na wykonaniu wymierzonych dziurek w pliku kartek, a następnie założenia na nie łącznika. Najczęściej stosuje się grzbiet lub grzebień wykonany z plastiku, w różnych kolorach. Do arkusza można doprawić miękkie okładki, bardziej lub mniej sztywne. To wygodna forma, umożliwiająca szybkie rozbindowanie i dołożenie stron do dokumentu. Można go także ułożyć na płasko, na przykład po to, by wykonać ksero. Takie dokumenty są lekkie i zajmują niewiele miejsca. Istnieje także sporo bindownic pracujących w ten sposób - zwraca się tutaj uwagę szczególnie na maksymalną liczbę stron oraz rozmiar dokumentu.
Oprawa drutowa
Bardzo przypomina oprawę tradycyjną, choć okładki są połączone permanentnie, metalowymi grzbietami o wielu zwojach. Gdy zwój zostanie zaciśnięty, kartki można z niego jedynie wyrwać. Ich wyciąganie równa się zniszczeniu gotowego dokumentu. Taką dokumentację można rozkładać na płasko, ale też obracać o 360 stopni i kopiować strony w różnych konfiguracjach.
Termobindowanie
Coraz większą popularnością cieszy się termobindowanie, zmniejszające dodatkowo objętość dokumentu. Kartki umieszcza się w okładkach, a następnie wkłada do termobindownicy. Specjalny klej nagrzewa się mocno i spaja strony. Taka oprawa jest trwała - nie można wyciągać stron bez zniszczenia dokumentów ani dokładać ich. Efekt końcowy prezentuje się naprawdę schludnie i dobrze. W ten sposób można też zbindować nawet 500 kartek.