Kiedy mamy już logo i pomysł na to, jak ma wyglądać wizytówka, przychodzi pora na jej wykonanie. O czym nie wolno zapomnieć i jak przygotować projekt, aby być naprawdę zadowolonym? Poniżej garść porad dotyczących druku wizytówek krok po kroku. Jeśli myślisz nad tym, jak przygotować wizytówkę do druku, z pewnością wiesz już jak ma ona wyglądać.
W związku z tym przychodzi pora na najbardziej istotną część. Plik trzeba przygotować tak, aby odpowiadał on technicznym wymogom, jakie stawia drukarnia.
Druk wizytówek naprawdę jest prosty
Aby wydrukować wizytówki, które samodzielnie stworzyliśmy (tyczy się to również każdego innego projektu), niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu DTP. Zaczynając od podstaw, należy pamiętać, że jeśli pod uwagę weźmiemy kolor, to mamy trzy rodzaje wizytówek:-4+4 – wizytówka dwustronna w pełnym kolorze;4+1 – przód wizytówki w pełnym kolorze, tył w jednym kolorze;4+0 – wizytówka jednostronna – front w pełnym kolorze, tył biały.
Jaki rozmiar powinna mieć wizytówka?
W naszym kraju za standardową uznaje się wizytówkę o rozmiarach 90 mm x 50 mm (horyzontalna) lub 50 mm x 90 mm (wertykalna). Drukowane są również wizytówki o rozmiarach 85 mm x 50 mm oraz 90 mm x 55 mm. Ich popularność nie jest jednak już tak duża. Co trzeba wziąć pod uwagę, kiedy ustalamy szczegóły projektu?Istotne są:-tryb kolorystyczny: CMYK;-rozdzielczość: minimum 300 dpi;-obszar bezpieczny: 3 – 5 mm z każdej strony. Trzeba pamiętać, że zarówno logo, jak i inne informacje znajdujące się na wizytówce nie mogą wychodzić poza ten obszar.Uzyskanie idealnie czarnego koloru gwarantuje ustawienie składowej koloru.
Czerń w dwóch odcieniach: nasycona oraz zwykła
Na zwykłym monitorze raczej trudno będzie nam dostrzec różnice między czernią zwykła, a nasyconą. Kiedy jednak wykonamy wydruk, różnica okaże się być naprawdę bardzo duża. Zmiany dokonuje się, ustawiając składową koloru. I tak:-Czerń – 100 K: odpowiednia dla tekstów oraz kodów kreskowych nie jest jednak polecana w przypadku grafiki;- Nasycona czerń – 40 C, 40 M, 40 Y, 100 K – sprawdza się w przypadku grafiki oraz dużych bloków czarnego koloru.
2 mm na spady
Podczas eksportowania pliku do druku bardzo ważne jest pozostawienie po 2 mm z każdej strony. Są to tak zwane spady, czyli obszary cięcia. Warto jednak dokładnie o to dopytać ponieważ niektóre drukarnie stosują nieco inne praktyki w tym zakresie. Jeśli korzystamy z Ilustratora, to przy eksporcie pliku do formatu PDF możemy wybrać zakładkę „Marks nad Bleed”. To w niej ustawimy oczekiwaną wartość. Spady mogą być ustawiane już na etapie tworzenia projektu. Warto jednak pamiętać, że podczas eksportu ich wykonanie jest zdecydowanie łatwiejsze.
Na jaki plik postawić?
Drukarnie stojące na wysokim poziomie na ogół przyjmą każdy popularny plik graficzny. Jeśli jednak chcemy poczuć się bezpiecznie, należy postawić na plik PDF bądź TIFF. Zapewni on wydruk na najwyższym poziomie. Jaki papier? Mamy w czym wybierać. Największą popularnością cieszy się papier gładki. Można go zalaminować albo gładką, albo błyszczącą folią.